30-vuotias Arkta luovii vakaasti rakennusalan suhdanteissa

Ylöjärveläinen rakennuskonserni Arkta Oy täytti huhtikuussa 30 vuotta. Yritys on kolmessa vuosikymmenessä kasvanut merkittäväksi rakennus- ja kiinteistöalan toimijaksi Tampereen talousalueella. Viime vuonna Arkta harppasi yritysostojen myötä myös pääkaupunkiseudulle, josta se tavoittelee merkittävää liiketoiminnan kasvua.

30v tiedotteeseen

Pirkkalan Uusi-Pereen alueella Arktan rivitalokoti.

- Rakennusalalla on paljon toimintaan vaikuttavia ulkoisia tekijöitä, kuten talouden ylä- ja alamäet ja alati muuttuvat rakentamismääräykset, mutta siitä huolimatta olemme koko 30-vuotisen olemassaolomme ajan määrätietoisesti kehittäneet Arktaa näkemyksemme mukaisesti yhdessä erinomaisen henkilökuntamme kanssa. Arkta voi erinomaisesti ja tulevaisuus näyttää erittäin kiinnostavalta, kuvailee Arkta Oy:n hallituksen puheenjohtaja, rakennusneuvos Esa Kiiveri.

Esa ja Wiola Kiiverin perustama perheyritys on koko olemassaolonsa ajan kasvanut ja kehittynyt maltillisesti. Juhlavuoteen lähdettäessä otettiin kuitenkin merkittäviä askelia eteenpäin.

- Loppuvuodesta 2017 julkistimme yrityskaupan, jolla Uudellamaalla toimivat Rakennusliike Reponen sekä betonielementtitehdas LS Laatuseinä liittyivät osaksi Arkta-konsernia. Se on merkittävä päänavaus kohti pääkaupunkiseudun markkinoita. Olemme myös suunnitelmallisesti valmistelleet sukupolvenvaihdosta, ja olenkin erittäin iloinen, että esikoisemme Petra Kiiveri liittyi osaksi Arktan operatiivista organisaatiota alkuvuodesta, sanoo Esa Kiiveri.

Arkta on tähän päivään mennessä rakentanut yli 3000 kotia Tampereelle ja sen ympäryskuntiin. Liikevaihto vuonna 2017 oli 57 miljoonaa euroa.

- Toimintamme keskiössä on aina asiakas. Jo kaavoitusvaiheessa mietimme, kenelle tulevaa asuntoa rakennetaan. Hyvä koti syntyy hyvästä suunnittelusta ja huolellisesta rakentamisesta. Se tarkoittaa järkeviä pohjaratkaisuja sekä tasapainoisia ja kauniita taloja ja asuinalueita, puhumme Arkta Designista. Myös varusteissa ja pintamateriaaleissa luotamme ajattomaan tyylikkyyteen ja kestävyyteen, uskomme myös kotimaisiin tuotteisiin, kuvailee markkinointipäällikkö Wiola Kiiveri Arkta-kotien tyyliä.

Arkta konserni
Arkta-konserniin kuuluvat emoyhtiö Arkta Oy:n lisäksi Arkta Rakennuttajat Oy ja Rakennustoimisto Arkta Oy. Vuoden 2017 yrityskauppojen myötä konserniin liittyivät yli 60 vuotta toiminut, Suomen suurimpiin kuuluva puutalorakentaja Rakennusliike Reponen Oy, betonielementtitehdas LS Laatuseinä Oy ja Laatutilit Oy.

Arkta on 30 toimintavuotensa aikana rakentanut Pirkanmaalle noin 3000 Arkta-kotia sekä useita tiloja yritysten, julkishallinnon, teollisuuden ja urheilutoiminnan käyttöön.

Lisätietoja:
Esa Kiiveri, hallituksen puheenjohtaja, Arkta Oy, esa.kiiveri@arkta.fi, puh. 050 595 1124

« Palaa listausnäkymään

eZ debug

Clear cache:

Quick settings:

Timing: Mar 19 2019 00:04:37
Script start
Timing: Mar 19 2019 00:04:37
Module start 'content'
Timing: Mar 19 2019 00:04:37
Module end 'content'
Debug: ezpI18n::translateText Mar 19 2019 00:04:37
Missing translation for message in context: 'kernel/navigationpart' with comment: 'Navigation part'. The untranslated message is: 'Import management'
Debug: ezpI18n::translateText Mar 19 2019 00:04:37
Missing translation for message in context: 'kernel/navigationpart' with comment: 'Navigation part'. The untranslated message is: 'eZ Tags'
Timing: Mar 19 2019 00:04:38
Script end

Main resources:

Total runtime0.9512 sec
Peak memory usage8,960.0000 KB
Database Queries30

Timing points:

CheckpointStart (sec)Duration (sec)Memory at start (KB)Memory used (KB)
Script start 0.00000.0239 1,365.2031683.4609
Module start 'content' 0.02400.0638 2,048.66412,237.7891
Module end 'content' 0.08770.8633 4,286.45312,289.4531
Script end 0.9511  6,575.9063 

Time accumulators:

 Accumulator Duration (sec) Duration (%) Count Average (sec)
Ini load
Load cache0.00830.8713270.0003
Mysql Total
Database connection0.00880.923810.0088
Mysqli_queries0.569159.8361300.0190
Looping result0.00080.0804300.0000
TS translator
TS init0.00120.125430.0004
TS cache load0.00080.086830.0003
TS context load0.00060.060130.0002
Template Total0.868891.320.4344
Template load0.00440.464620.0022
Template processing0.864390.868720.4322
Template load and register function0.00010.008310.0001
Override
Cache load0.00450.4722360.0001
states
state_identifier_array0.01111.162620.0055
state_id_array0.01061.109610.0106
Sytem overhead
Fetch class attribute name0.01351.420150.0027
Fetch class attribute can translate value0.00050.049210.0005
class_abstraction
Instantiating content class attribute0.00000.004250.0000
XML
Image XML parsing0.00100.101210.0010
General
dbfile0.231924.3759200.0116
String conversion0.00000.001720.0000
Note: percentages do not add up to 100% because some accumulators overlap

Templates used to render the page:

UsageRequested templateTemplateTemplate loadedEditOverride
1pagelayout.tpl<No override>extension/avenisez/design/arkta/templates/pagelayout.tplEdit templateOverride template
4content/datatype/view/ezxmltext.tpl<No override>design/standard/templates/content/datatype/view/ezxmltext.tplEdit templateOverride template
1content/datatype/view/ezxmltags/embed.tpl<No override>extension/avenisez/design/arkta/templates/content/datatype/view/ezxmltags/embed.tplEdit templateOverride template
1content/view/embed.tplembed/image.tplextension/avenisez/design/avenisez/override/templates/embed/image.tplEdit templateOverride template
1content/datatype/view/ezimage.tpl<No override>extension/avenisez/design/avenisez/templates/content/datatype/view/ezimage.tplEdit templateOverride template
6content/datatype/view/ezxmltags/paragraph.tpl<No override>extension/ezwebin/design/ezwebin/templates/content/datatype/view/ezxmltags/paragraph.tplEdit templateOverride template
1content/datatype/view/ezxmltags/header.tpl<No override>extension/avenisez/design/avenisez/templates/content/datatype/view/ezxmltags/header.tplEdit templateOverride template
8content/datatype/view/ezxmltags/line.tpl<No override>design/standard/templates/content/datatype/view/ezxmltags/line.tplEdit templateOverride template
10content/datatype/view/ezxmltags/link.tpl<No override>extension/avenisez/design/avenisez/templates/content/datatype/view/ezxmltags/link.tplEdit templateOverride template
1setup/debug_toolbar.tpl<No override>design/standard/templates/setup/debug_toolbar.tplEdit templateOverride template
 Number of times templates used: 34
 Number of unique templates used: 10

Time used to render debug report: 0.0004 secs