Rakennuskonserni Arkta osti Oy Rakennuskultti Ab:n

Lehdistötiedote 22.2.2019

Oy Rakennuskultti Ab yrityskaupalla osaksi pirkanmaalaisyritystä

Vasemmalta ostajien edustajina Arkta Oy:n hallituksen jäsenet Petra Kiiveri ja Wiola Kiiveri sekä hallituksen puheenjohtaja Esa Kiiveri. Myyjien edustajina hallituksen puheenjohtaja Heikki Kultti sekä hallituksen jäsen Arvo Eloluoma.

Tänään solmitulla yrityskaupalla vaasalaislähtöinen Oy Rakennuskultti Ab liittyy osaksi pirkanmaalaista Arkta-konsernia. Rakennuskultti täydentää Arktan palvelukonseptia julkisen rakentamisen urakointiosaamisella. Kaupalla ei ole vaikutusta yritysten asiakassuhteisiin tai henkilöstöön.

Yrityskaupan myötä Arkta-konsernin toiminta pääkaupunkiseudulla vahvistuu ja laajenee myös Rakennuskultin kotiseudulle Vaasaan ja Pohjanmaalle.

- Olemme aktiivisesti etsineet mahdollisuuksia vahvistaaksemme edelleen jalansijaamme pääkaupunkiseudulla ja muualla Uudellamaalla, jossa rakennusalalle arvioidaan eniten kasvua myös tulevaisuudessa. Vaasan seutu ja Pohjanmaa ovat meille uusia alueita, mutta tukevat hienosti kasvustrategiaamme, sanoo Arkta Oy:n hallituksen puheenjohtaja, rakennusneuvos Esa Kiiveri.

Arkta-konsernin palvelukonsepti täydentyy yrityskaupan myötä

Oy Rakennuskultti Ab on Arktan tapaan yli 30 vuotta toiminut rakennusalan yritys. Sen kotipaikka on Vaasa, ja vuodesta 1997 lähtien yritys on toiminut myös pääkaupunkiseudulla.

Arkta on viime vuosina keskittynyt pääasiassa asuinrakentamiseen. Rakennuskultti puolestaan on erikoistunut julkisten rakennusten kuten koulujen ja päiväkotien uudis- ja korjausrakentamiseen.

- Rakennuskultin erityisosaaminen erilaisten julkisten tilojen uudis- ja korjausrakentajana täydentää hienosti Arkta-konsernin palvelukonseptia. Kaiken kaikkiaan uskomme kummankin yrityksen osaamisen täydentävän toisiaan ja näin ollen hyödyttävän koko konsernia, Kiiveri toteaa.

- Arkta on erittäin ammattitaitoisesti johdettu konserni – erityisesti koen, että voimme hyötyä arktalaisten liikkeenjohdollisesta osaamisesta ja sen myötä kehittyä edelleen useilla osa-alueilla, sanoo Oy Rakennuskultti Ab:n hallituksen puheenjohtaja Heikki Kultti.

Arkta-konserni
Arkta-konserniin kuuluvat emoyhtiö Arkta Oy, Arkta Rakennus Oy, Rakennusliike Reponen Oy, betonielementtitehdas LS Laatuseinä Oy ja Laatutilit Oy sekä 22.2.2019 alkaen Oy Rakennuskultti Ab. Konsernin palveluksessa on 230 henkilöä ja liikevaihtoennuste vuodelle 2019 on 110 miljoonaa euroa. Arkta-konserni on rakentanut 13.500 asuntoa.

Lisätietoja:
Arkta-konserni, hallituksen puheenjohtaja, rakennusneuvos Esa Kiiveri, p. 050 595 1123 Oy Rakennuskultti Ab, hallituksen puheenjohtaja Heikki Kultti, p. 040 066 6708

« Palaa listausnäkymään

eZ debug

Clear cache:

Quick settings:

Timing: Mar 18 2019 23:22:30
Script start
Timing: Mar 18 2019 23:22:30
Module start 'content'
Timing: Mar 18 2019 23:22:30
Module end 'content'
Debug: ezpI18n::translateText Mar 18 2019 23:22:30
Missing translation for message in context: 'kernel/navigationpart' with comment: 'Navigation part'. The untranslated message is: 'Import management'
Debug: ezpI18n::translateText Mar 18 2019 23:22:30
Missing translation for message in context: 'kernel/navigationpart' with comment: 'Navigation part'. The untranslated message is: 'eZ Tags'
Timing: Mar 18 2019 23:22:30
Script end

Main resources:

Total runtime0.0421 sec
Peak memory usage7,168.0000 KB
Database Queries5

Timing points:

CheckpointStart (sec)Duration (sec)Memory at start (KB)Memory used (KB)
Script start 0.00000.0086 1,365.0938683.4297
Module start 'content' 0.00870.0105 2,048.52342,290.7344
Module end 'content' 0.01910.0228 4,339.25781,157.9063
Script end 0.0419  5,497.1641 

Time accumulators:

 Accumulator Duration (sec) Duration (%) Count Average (sec)
Ini load
Load cache0.007718.2422250.0003
Mysql Total
Database connection0.00173.935510.0017
Mysqli_queries0.007818.566350.0016
Looping result0.00010.225550.0000
TS translator
TS init0.00081.943920.0004
TS cache load0.00051.076520.0002
TS context load0.00020.479920.0001
Template Total0.028567.720.0142
Template load0.004911.746920.0025
Template processing0.023555.855320.0118
Override
Cache load0.004210.028520.0021
states
state_identifier_array0.00358.419410.0035
General
dbfile0.00030.6839110.0000
String conversion0.00000.040220.0000
Note: percentages do not add up to 100% because some accumulators overlap

Templates used to render the page:

UsageRequested templateTemplateTemplate loadedEditOverride
1pagelayout.tpl<No override>extension/avenisez/design/arkta/templates/pagelayout.tplEdit templateOverride template
1setup/debug_toolbar.tpl<No override>design/standard/templates/setup/debug_toolbar.tplEdit templateOverride template
 Number of times templates used: 2
 Number of unique templates used: 2

Time used to render debug report: 0.0013 secs